Ostravský smíšený sbor

  • 08. prosince 2023
  • 17:30 - 18:30

Od svého založení v roce 1989 sbor vystupoval v mnoha zemích Evropy, Ameriky (Iowa, Mexiko, Uruquay) a Asie (Thajsko). Během svého působení dosáhl sbor mnoha úspěchů, které jsou dokladem vysoké umělecké úrovně a kvality koncertů. Kultura hlasového projevu, citlivá dramaturgie a velmi dobré ohlasy domácích i zahraničních posluchačů a kritiků jsou základem bohaté koncertní činnosti.

         V současnosti sbor pravidelně organizuje festival Rychvaldské kulturní jaro. V létě 2019 podnikl koncertní turné po Izraeli, kdy obzvlášť ceněný byl koncert v Haifě ve středisku pro válečné veterány.  

Ve svém repertoáru máme světské i duchovní skladby všech hudebních slohů - zpíváme skladby starých mistrů  i experimentální úpravy současných autorů, duchovní skladby, gospely a také různé úpravy lidových i umělých písní.  Základ sboru tvoří nadšenci pro sborový zpěv z řad učitelů i lidí mnoha dalších profesí a to zejména z ostravského regionu.

Úzkou spolupráci jsme navázali s pěveckým sborem Janáček z Luhačovic, se kterým jsem podnikli několik koncertů  i výjezdních turné.

Při realizaci projektů jsme spolupracovali s Českým rozhlasem Ostrava, s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Janáčkovou konzervatoří a Gymnáziem v Ostravě, Ostravskou univerzitou v Ostravě a Základní uměleckou školou v Ostravě 1. Sbor je laureátem Janáčkova hudebního Lašska, získal stříbrné pásmo na Pražských dnech sborového zpěvu a uskutečnil premiérový koncert v Hornickém muzeu OKD Ostrava Důl Anselm (vydán pamětní list).

V roce 2007 jsme získali stříbrné pásmo v kategori „Open Mixed Choirs“ a stejně tak v kategorii „Folklore“ na soutěžním festivalu „A Voyage Of Songs“ v Pattayi v Thajsku.

Dirigent Jan Spisar, předsedkyně sboru Veronika Kadlecová a člen sboru Jiří Kusák byli dne 7. ledna 2011 hosty pořadu Koktejl, který vysílal Český rozhlas Ostrava. Rozhovor s redaktorkou Kateřinou Huberovou byl zaměřen na koncertní a zájezdovou činnost sboru a reprezentaci české kultury v zahraničí, především na soutěžní festival pěveckých sborů v Thajském městě Pattaya (záznam pořaduzde). 

Od založení diriguje sbor Doc. Jan Spisar, čerstvý držitel ceny Bedřicha Smetany za celoživotní přínos v oblasti sborového zpěvu. 

Zpět na program

Pořadatelé a partneři

Hlavní partner

Pořadatel

Realizátor

Partneři

Programoví partneři

Mediální partner